در دهای صورتی و نوروپاتولوژی و استئونکروز فک

ممکن است در ناحیه صورت بخصوص در ناحیه فک درد احساس نمایید. برای درمان این دردها باید به دکتر هومن هوشنگی، جراحی فک و صورت در زعفرانیه  مراجعه نمایید.  تشخیص افتراقی درد های صورتی شامل پاتولوژی ساختار های دندانی، عضلات، مفاصل، عروق خونی، غدد بزاقی، سینوس ها، چشمها، گوشها، و دستگاه عصبی مرکزی و محیطی می شود. در این مطلب کمی راجع به این مسئله صحبت مینماییم.

حس درد

حس درد دارای جنبه های فیزیولوژیک و سایکولوژیک (روانی) است. برای اینکه درد از منظر فیزیولوژیک تجربه شود،یکی از موارد زیر باید اتفاق بیافتد.

  • فعال شدن انتقال الیاف A-delt و C که به نخاع یا ساقه ی مغز می روند.
  • انتقال اطلاعات درد در دستگاه عصبی مرکزی برای پردازش جنب ههای حسی و عاطفی به تالاموس و مراکز کورتکس ارسال می شود.
  • تنظیم محدود کردن جریان رو به بالای اطلاعات درد، از نخاع و هسته های تری ژمینال به مراکز کورتکس بالاتر.

تجربه ی درد انسان، حاصل تمام این فرآیندهای  فیزیولوژیک و عوامل روانی، فکری و عاطفی مراکز بالاتر است . وقتی درد بیش از ۴ تا ۶ ماه طول بکشد، به آن مزمن گفته می شود و جنب ههای روانی در مدیریت و درمان بیمار به طور ویژه اهمیت می یابد.

طبقه بندی دردهای دهانی-صورتی

دردهای نوروپاتیک

 نورالوژی تری ژمینال (عصب سه قلو) نمونه ی بارز دردهای صورتی نوروپاتیک است.  در این نوع درد معمولا یک نقطه ی تحریکی وجود دارد، درد معمولا به صورت الکتریکی، تیز، تیرکشنده و دوره ای به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه بروز می کند. به دنبال آن دوره های تحریک ناپذیری وجود دارد. غالبا در بیماران بالای ۵۰ سال دیده می شود. نورالژی تری ژمینال، از نظر دارویی با داروهای ضدتشنج مثل کاربامازپین، اکسکاربازپین و گاباپنتین، و از نظر جراحی با رو شهای مختلفی درمان می شود.

 درد دندانی ناشی از ادنتالژی آتیپیک یا درد غیر معمول صورت

در نتیجه ی تروما یا جراحی(درمان ریشه یا کشیدن دندان) روی می دهد. این مسئله نتیجه ی آسیب به دستگاه انتقال درد آوران است. بیش فعالی اعصاب محیطی در محل جراحی، و بیش فعالی دستگاه عصبی مرکزی که ناشی از تغییرات اعصاب رده ی دوم در هسته های تری ژمینال است، از جمله سازوکار های پیشنهادی هستند.

نورولژی پساهرپسی

 یک عارضه ی بالقوه ی عفونت هرپس زوستر است. این نمونه از دردهای منطقه صورت معمولا به صورت سوزشی، یا شبیه شوک الکتریکی است. از نظر دارویی با ضدتشنجها، ضدافسردگیها، یا مسدودکنند ه های سیستم سمپاتیک درمان می شود.  سندروم رمز یهانت، عفونت هرپس زوستر شاخه های حسی و حرکتی اعصاب کرانیال VII و VIII است که منجر به فلج صورت، سرگیجه، ناشنوایی، و دانه های پوستی در مجرای گوش خارجی می شود.

نوروما

 نوروما ها ممکن است پس از آسیب عصب اتفاق بیافتند. قطعه ی پروگزیمال عصب قطع شده در صورتی که ارتباطی با قطعه دیستالی عصب نداشته باشد، جوانه هایی را تشکیل می دهد. این جوانه ها با سلول های شوان و دیگر اجزای عصبی پر می شوند. این ناحیه )نوروما( می تواند به محرک خیلی حساس شود و می تواند باعث درد نوروپاتیک مزمن شود.

سندروم سوزش دهانی

سندروم سوزش دهانی اغلب در زنان یائسه دیده می شود. بیماران از احساس دردهای مختلف، خشکی، و سوزش دهان و زبان شکایت می کنند. همچنین ممکن است از تغییر حس چشایی شکایت داشه باشند. اعتقاد بر این است که این سندروم ناشی از نقصی در تنظیم دردهای موجود در منطقه است. در ۵۰ % بیماران علایم طی یک دوره ی ۲ ساله بدون درمان برطرف می شود. اثربخشی درمان هورمونی اثبات نشده است و داروهای ضدتشنج و ضدافسردگی موجب نتایج پایدار نمی شوند.

سردر دهای مزمن

سردردهای مزمن به سه دسته ی میگرن، تنشی، یا کلاستر، طبقه بندی می شوند.

افتراق علایم آرتریت تمپورال

افتراق علایم آرتریت تمپورال( آرتریت ژانت سل) از دیگر علل دردهای فک و سر اغلب سخت است، و تاخیر در تشخیص اغلب منجر به نابینایی در سمت درگیر می شود

اگر سوال دیگری در رابطه با متخصص جراح فک و صورت از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp