اوردنچر بر پایه ایمپلنت

Implant-based overdenture

اوردنچر یکی از روش های جایگزینی برای کسانی است که دندان های خود را ازدست داده اند. به وسیله این درمان افراد قادر به برداشتن دندان ها در مواقع لزوم می باشند. در ادامه با توضیحاتی در رابطه با اوردنچر بر پایه ایمپلنت آشنا خواهید شد. با ما در سایت کلینیک دکتر هوشنگی همراه باشید.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

اوردنچر بر پایه ایمپلنت چیست؟

به عبارتی اوردنچر یک دندان متحرک است. اوردنچر بر پایه ایمپلنت به معنای جداسازی آن از پایه خود می باشد. پایه های ایمپلنت که در استخوان فک قرار گرفته اند، در واقع به مرحله نهایی و کاشت تاج دندان به صورت پیوسته نرسیده اند. در این حالت دندان های متحرک به نام اوردنچر با یک دکمه فشاری بر پایه ایمپلنت قرار می گیرند.

البته این عامل موجب قرار گیری اوردنچر در دسته دندان مصنوعی نیست. چرا که دندان های مصنوعی بر روی لثه قرار می گیرند. اما اوردنچر بر پایه کاشت دندان می باشد. دندان های مصنوعی به دلیل عدم کاشت دندان، موجب تحلیل رفتگی در استخوان ها فک می شوند. اما اوردنچر به دلیل کاشت دندان در استخوان های فک، از این عامل جلوگیری می کند. به همین دلیل این دو درمان کاملا مجزا هستند. اما اوردنچر بر پایه ایمپلنت به صورت متحرک، هزینه کمتری نسبت به ٍابت آن دارد.

تفاوت دندان مصنوعی و اوردنچر متکی بر ایمپلنت

اوردنچر به دلیل قرار گیری بر روی ایمپلنت، موجب از بین رفتن استخوان ها نمی شود. زمانی که فرد دندان های خود را از دست می دهد، رفته رفته استخوان های فک تحلیل می روند. کاشت دندان یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از آن است. بنا براین اوردنچر که پیش زمینه ای با نام ایمپلنت دارد، سبب از بین رفتن استخوان های فک نخواهد شد. اما دندان مصنوعی به دلیل قرار گیری بر روی لثه، قادر به عدم تحلیل استخوان های فک نمی باشد.

اوردنچر به دلیل وجود ایمپلنت دچار لق زدگی نمی شود. چرا که پایه های ایمپلنت هم چون ریشه دندان عمل می کنند. در این صورت سازگاری تیتانیوم پایه با بافت دندان هاد و لثه، موجب سخت شدن این اتصال می شود. اما در دندان های مصنوعی، لق زدگی و افتادن بسیار شایع است.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

شرایط انجام اوردنچر بر پایه ایمپلنت

برای اینکه این درمان صورت گیرد، تعداد دندان های از دست رفته تعیین کننده می باشند. در فک پایین لزوم حداقلی دو عدد جای دندان خالی الزامی است. در برخی موارد با توجه به استخوان های از دست رفته و میزان استخوان های باقی مانده در فک، این درمان صورت می گیرد. یعنی هر چه میزان استخوان های تحلیل رفته بیشتر باشد، ایمپلنت های بیشتری مورد نیاز است. همچنین فک مقابل ایمپلنت نیز بسیار مهم است. تعداد ایمپلنت های دندانی با دندان های فک مقابل تعیین کننده است. و اما در فک بالا، حداقل تعداد دندان های لازم برای اوردنچر بر پایه ایمپلنت چهار عدد می باشد.

مزایای اوردنچر بر پایه ایمپلنت

یکی از بزرگترین مزایای این درمان، جلوگیری از تحلیل استخوان ها می باشد. غالبا توصیه دندان پزشک ها، ایمپلنت در زمان درست و پیش از تحلیل استخوان هاست. این درمان قادر به پیشگیری از این مهم می باشد.

همچنین ثبات و عدم لق زدگی در این نوع درمان، به بیمار امکان راحتی بیشتر می دهد. چرا که برداشتن این دست کامل از دندان ها به وسیله دکمه امکان پذیر است. به دلیل پایه ایمپلنت، امکان تکان خوردن آن به حداقل می رسد.

اوردنچر اگر چه برای فک پایین مناسب تر است. اما برای فک بالا نیز قابل استفاده می باشد. مصرف آن برای هر دو فک بالا و پایین از مزیت های این نوع درمانی است.

اگر تا پیش از این درمان، فرد دچار اختلالات گفتاری و مشکل در غذا خوردن بوده، به وسیله آن رفع خواهد شد.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

مراحل اوردنچر بر پایه ایمپلنت

ابتدا مراجعه با دندان پزشک و بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بسیار الزامی است. پس از آن پیش زمینه درمان مذکور، ایمپلنت می باشد. برای انجام کاشت دندان، قالب دهان و لثه گرفته می شود. در لابراتواری با قالب گرفته شده، مناسب فک وی ایمپلنت انجام می شود. اما با این تفاوت که تاج دندان بر پایه ایمپلنت سوار نمی شود. یعنی با کاشت پایه ها و پیچ های تیتانیومی در استخوان فک، یک تکیه گاه برای دندان ها تعبیه می شود. اما تاج دندان به صورت دائم روی آن قرار نمی گیرد. بلکه اوردنچر با یک دکمه فشاری بر پایه تعبیه شده قفل می شود. در هنگام نیاز با استفاده از همان دکمه اوردنچر از پایه جدا می شود.

اور دنچر بر پایه ایمپلنت و پروتز ثابت

استفاده از این گونه درمان ها، به میزان تحلیل استخوان ها بستگی دارد. گاهی استخوان ها تا حدود زیادی از بین رفته و امکان ایجاد ایمپلنت را ندارد. زمانی که فرد اقدام به پروتز ثابت می کند، نیاز به ایمپلنت های بیشتری خواهد داشت. چرا که دندان های پروتز شده نیازمند تکیه گاه و اتصالی عمیق تر هستند. به همین دلیل اوردنچر درمانی عام تر می باشد. چرا که در قسمت های جلویی فک، استخوان های بیشتری موجود هستند. در قسمت های انتهایی فک به دلیل وجود عصب های کمتر و کاهش استخوان ها، امکان ایمپلنت کاهش می یابد. اما اوردنچر بیشتر بر پایه دندان های جلویی می باشد. به همین علت، امکان اوردنچر در اکثر افراد بیشتر از امکان پروتز ثابت وجود دارد.

هزینه اوردنچر متکی بر ایمپلنت

هزینه این نوع درمانی به دلیل ایمپلنت های کمتر، کاهش می یابد. همان طور که پیش تر گفته شد، اوردنچر با ایمپلنت دندان های جلویی فک، قابل اجرا می باشد. اما پروتز های دیگر دندانی، با تکیه بر استخوان های انتهایی فک درمان را سخت تر می کنند. به همین دلیل انجام آن آسان تر بوده و هزینه های کمتری را در بر میگیرد.

همچنین تعداد دندان های لازم برای انجام اوردنچر، دو الی چهار عدد می باشد. یعنی پایه ایمپلنت دو یا چهار عددی دندان، برای این درمان کافی است. بنا براین هزینه های مربوط به آم کاهش خواهد یافت. علاوه بر این ها، درمانی برای اکثر افراد می باشد. اما به طور کلی هزینه های مربوط به اوردنچر با توجه به وضعیت دهان و دندان فرد قابل تشخیص است. برخی افراد به دلایل متفاوتی ناچار به درمان دندان ها دیگر می باشند. برای مثال وجود دندان های پوسیده در دهان، موجب انتقال عفونت و پوسیدگی خواهد شد. بنا براین هزینه های این نوع درما های جانبی نیز گاها به هزینه های کلی اوردچر می افزاید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp