استئونکروز

شاید این اصطلاح علمی برای شما غریب باشد.این بیماری یک بیماری دردناک و خطرناک می باشد. استئونکروز همان بیماری مرگ استخوان می باشد. بعبارت دیگر حالتی که جریان خون به بافت زنده استخوان در بخش فک کاهش می یابدو یا بطور کلی قطع می شود. نتیجه این بیماری از بین رفتن سلولهای استخوانی می باشد.در این مطلب به بررسی استئونکروز فک و لزوم مراجعه به دکتر هومن هوشنگی جراحی فک و صورت در زعفرانیه می پردازیم.

تاثیر داروهای بیس فسفونات

 داروهای بیس فسفونات مانع فعالیت استئوکلاستی شده که باعث کاهش تحلیل استخوان می شود. هم چنین این داروها روی فعالیت استئوبلاستی اثر گذاشته که به طور غیرمستقیم استئوکلاست ها را تحت تأثیر قرار می دهد. با توجه به اثربخشی این داروها، بیس فسفوناتها در درمان بیماری های استخوانی مثل مالتیپل میلوما، پاژت، و بیماری های متاستاتیک مورد استفاده قرار گرفته اند.

با این حال گسترش شواهد، عوارض پس از جراحی مربوط به مصرف بیس فسفوناتها را نشان داده است، از جمله اکسپوژر استخوانی مزمن که بهبود نمی یابد و اکسپوژر خودبه خود استخوان آلوئول. این فرآیند به نام استئونکروز فکی مرتبط با بیس فسفونات ها BRONJ شناخته می شود.

تشخیص استئونکروز فک

معیارهای تشخیص BRONJ شاملموارد زیر می باشد.

  • اکسپوژر استخوانی در فکها که به مدت حداقل ۸ هفته بهبود نیافته باشد .
  • مصرف کنونی یا قبلی بیس فسفونات بدون سابقه ی پرتودرمانی فکها است.

مقایسه ی بیس فسفونات های خوراکی و وریدی

برای درمان استئونکروز فک این داروها به دو صورت خوراکی و وریدی تجویز می شوند.  بیس فسفونات های خوراکی برای درمان بیمار یهای استخوانی خفیف تر مثل استئوپروز استفاده شده اند، در حالی که بیس فسفونات های وریدی در درمان متاستازهای استخوان و هایپرکلسمی ناشی از بدخیمی مؤثر بوده اند. BRONJ بیشتر همراه با مصرف بیس فسفونات های وریدی است تا خوراکی.

  

 درمان بیماران

 به دلیل اطلاعات علمی ناکافی، توصیه های فعلی برای درمان BRONJ بر اساس نظرات متخصصان است.

  • قبل از شروع درمان با بیس فسفونات، بیماران باید معاینه ی دندانی کامل شوند و دندانهای غیر قابل ترمیم یا با پروگنوز مشکوک را بکشند، توروس ها را بردارند، و آلوئولوپلاستی انجام دهند.
  • هدف کاهش عواملی است که می توانند BRONJ را شروع کنند.
  • در صورت امکان، درمان با بیس فسفونات باید به تأخیر بیافتد تا زمان کافی برای بهبودی پس از جراحی دهان فراهم شود، که معمولا حدود ۲ تا ۳ هفته است.

طول مدت درمان استئونکروز  با بیس فسفونات

 هنگامی که طول مدت درمان با بیس فسفونات بیش از ۳ سال شود، خطرBRONJ افزایش می یابد. در کسانی که کمتر از ۳ سال بیس فسفونات خوراکی دریافت می کنند و ریس کوفاکتور دیگری ندارند، نیازی به تغییر درمان نیست. یک وقفه ی ۳ ماهه در مصرف دارو برای بیمارانی که بیش از ۳ سال بیس فسفونات خوراکی دریافت کرده اند، توصیه می شود.

برای جلوگیری از مشکلات دندانی که در نهایت نیاز به جراحی دهانی دارند، تأکید بر بهداشت دهانی خوب به بیمارانی که سابقه ی مصرف اخیر بیس فسفونات دارند یا آن هایی که در حال حاضر بیس فسفونات دریافت می کنند، اهمیت دارد. در صورت امکان باید از انجام جراحیها، و جایگذاری ایمپلنتهای دندانی پرهیز کرد، و قبل از کشیدن دندان ها باید درمان اندودنتیک را در نظر گرفت.

توصیه های درمانی وابسته به مرحله ی بیماری در بیماران BRONJ

BRONJ به مراحلی تقسیم می شود و براساس شدت هر مرحله درمان تغییر می کند.

اگر سوال دیگری در رابطه با متخصص جراح فک و صورت از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp