بی حسی و بیهوشی دندان در دندانپزشکی

یکی از دردناک ترین مسائلی که برای هر فرد می تواند رخ دهد، دندان درد می باشد. پس از مراجعه به دندانپزشک جهت درمان آن، اولین اقدامی که دندانپزشک انجام می دهد بی حسی دندان می باشد. بی حسی دندانپزشکی یک بی حسی موضعی می باشد. ناحیه آسیب دیده را با استفاده از بی حسی برای اقدام برای درمان آماده می نمایند. بیمار بعد از بی حسی موضعی هیچ دردی را حس نمی کند. قبل از انجام درمانهایی همچون ترمیم دندان، نصب لمینت و یا کامپوزیت و کاشت ایمپلنت نیاز می باشد که از بیهوشی موضعی استفاده گردد.

مکانیزم عمل بی حسی دندانپزشکی

این نوع بی حسی موضعی ایمن تر از بیهوشی عمومی می باشد. زیرا بر خلاف بیهوشی عمومی باعث بیهوشی کامل بدن نمی گردد.  مواد مورد استفاده برای بیهوشی موضعی موجب متوقف نمودن اعصاب دندانها می گردند. بعد از بی حسی اعصاب دندانها دیگر سیگنالی را به مغز ارسال نمی کنند. این بی حسی معمولا بعداز چند دقیقه پس از تزریق بوجود می آید. پس از آن دیگر ناحیه تزریق دیگر حسی ندارد ودندانپزشک بدون ایجاد هیچ گونه دردی درمان را انجام میدهد.

در این مقاله، ما در مورد بیهوشی دندان، مزایا و مضرات ناشی از آن توضیح می دهیم.

درمان دندان در بیهوشی

همانگونه که گفته شد، به دلیل دردی که بیمار هنگام درمان دچار آن می شود، بی حسی دندانها رخ میدهد. پزشک پیش از اقدام به درمان دندان ها اقدام به بی حسی منطقه از طریق تزریق داروی بیهوشی یا بی حس کننده دندانمی نماید. سپس  بقیه مراحل درمان را انجام دهد. مهمترین فایده بی حسی دندانپزشکی این است که بیمار در طول درمان هیچ دردی را احساس نمی کند.

بی حسی از طریق تزریق در لثه ها، در نزدیکی محل درمان دندان رخ می دهد. اثر بیهوشی پس از تزریق بسته به نوع ماده و میزان تزریق آن برای مدتی باقی می ماند. در این مدت بیمار قادر به احساس هیچ چیزدر ناحیه تزریق بیهوشی چه در دهان ، زبان و یا حتی لثه ها نیست .  در این حالت احساس می گردد که ناحیه سنگین می شود.

انواع بیهوشی مورد استفاده برای کشیدن دندان

بی حسی موضعی

پزشک فقط ناحیه خاصی در دهان را با تزریق بی حس می کند. این نوع بی حسی بی خطر تلقی می شود و اثر آن تنها در عرض دو ساعت از بین می رود. البته ممکن است بسته به شرایط مختلف این مدت زمان بیشتر و یا کمتر باشد.  بی حسی موضعی رایج ترین نوع بیهوشی است که توسط دندانپزشکان برای ناحیه ای که نیاز به درمان دارد انجام می شود.

بیهوشی عمومی

این نوع بیهوشی فقط توسط دندانپزشکان معتبر و با سابقه کاری بالا انجام می شود. طی این نوع بیهوشی بیمار به خواب عمیقی می رود و این نوع بیهوشی برای جراحی های بزرگ و درمان های طولانی مدت دندان انجام می پذیرد. معمولا این نوع بیهوشی برای کودکان بخاطر شدت اضطراب آنها انجام می پذیرد. علاوه بر کودکان، این نوع بی حسی بررای افراد با معلولیت هی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از گاز نیتروژن

یکی از روشهای مدرن برای بی حسی دندانپزشکی می باشد . این درمان بیشتر برای کودکان استفاده می گردد. در کلینیک های دندانپزشکی از طریق استنشاق گاز نیتروژن بدن بیمار را آرام می کنند. این نوع بی حسی از بیهوشی کامل خیلی ایمن تر می باشد. در طی این نوع درمان کودک هشیار است ولی واکنش های بدن او ضعیف می باشد.

مزایای بیهوشی دندان

بی حسی یا بیهوشی که درپروسه درمان دندان استفاده می گردد، منجر به تسکین درد دندان می شود. یکی از فواید انواع بی حسی و بیهوشی دندان در دندانپزشکی این است که در طول درمان به بیمار آرامش روانی می دهد. به طوری که بیمار دیگر مضطرب و نگران نیست. به ویژه در حالی که پزشک با استفاده از داروی بیهوشی کار خود را در زمینه درمان دندان به طور شدیدتری انجام می دهد.

خطر بیهوشی برای زنان باردار

بارداری یا شیردهی از دلایل منع مصرف استفاده از بی حسی دندان محسوب نمی شود، زیرا مواد بی حس کننده کاملاً بی خطر است، و جالب است بدانید که دردی که یک زن باردار به دلیل مشکل دندان هایش تحمل می کند،  برای جنین مضرتر از ماده بی حس کننده یا خود بیهوشی است.

به تازگی، روش جدیدی برای بیهوشی ظاهر شده است که به آن بی حسی الکترونیکی می گویند و این یک تکنیک جدید است، یعنی استفاده از ابزارهای مخصوص در نزدیک استخوان دندان، همان ناحیه ای که باید بی حس شود، فرد هیچ گونه دردی در طول درمان احساس نخواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف کاربران وب سایت


راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp