درمان انحراف بینی

یک سری مسائلی ممکن است به علل مختلف برای بینی ایجاد گرد. این مسائل مشکلاتی همچون تنگی نفس برای فرد ایجاد می کند. علل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. انحراف بینی به همه شکل و اندازه دیده می شود. انحراف تیغه بینی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که بسته به شدت و ضعف با عوارض گوناگونی همراه است. در این مطلب قصد داریم راجع به درمان این مشکل برایتان توضیحاتی راارائه دهیم.

درمان

برای رفع مشکل انحراف بینی چند مدل عمل جراحی انجام می پذیرد. از این روشهای درمانی میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

سپتوپلاستی

سپتوپلاسمی یا جراحی انحراف تیغه بینی یکی از متد درمانی برای حل مشکل انحراف بینی می باشد. این درمان در منابع دیگر اسامی متفاوت دیگری هم دارد. اسم هایی همچون برش زیر مخاطی و یا جراحی بازسازی سپتوم، جراحی بازسازی تیغه بینی . هدف اصلی این درمان بهبود وضعیت تنفسی فرد می باشد. البته این درمان برای بررسی ابتلای فرد به بیماریها و اختلالاتی همچون پولیپ، التهاب، تومور و خونریزی استفاده می گردد.

انحراف تیغه بینی را نمی توان با هیچ گونه دارویی درمان نمود. تنها راه درمان آن عمل جراحی می باشد. عمل سپتوپلاستی با ایجاد برش‌هایی در داخل بینی انجام میپذیرد. با سپتوپلاسمی میتوان انحراف استخوانی و غضروفی بینی را برطرف نمود. معمولا انجام سپتوپلاستی، تاثیری بر ظاهر خارجی بینی ندارد. این تکنیک  بیشتر جنبه درمانی دارد تا زیبایی.

عمل سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی بسته به شرایط تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می گیرد. مدت زمان این جراحی در حدود یک ساعت می‌باشد. معمولا بیمار می‌تواند در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص شود.

روش عمل سپتوپلاستی

  • در ابتدا یک برش کوچک در داخل بینی ایجاد می‌شود.
  • لایه‌ی مخاطی که روی تیغه‌ی بینی را پوشانده است از غضروف و استخوان‌ها جدا شده و کنار زده می‌شود.
  • قسمت‌هایی از غضروف تیغه‌ی بینی که کج هستند برداشته شده یا صاف می‌شوند.
  • غشای مخاطی به جای اول خود بازگردانده می‌شود.
  • تا چند روز داخل بینی آتل مخصوص قرار داده می‌شود.
  • این آتل‌ها دارای راهی هستند که بیمار می‌تواند از طریق آن نفس بکشد و بدین ترتیب بلعیدن غذا برای بیمار نیز بسیار راحت‌تر است.
  • این جراحی موجب تورم یا کبودی در اطراف چشم‌ها نمی‌شود چرا که برخلاف جراحی‌های زیبایی معمول، در این جراحی، استخوان بینی شکسته نمی شود.

سپتورینوپلاستی

منظور از سپتورینوپلاستی، جراحی ای است که علاوه بر درمان برای زیبایی هم انجام می پذیرد. در واقع شامل دو مرحله رینوپلاستی و سپتوپلاستی می باشد. جراحی رینوپلاستی به منظور زیباسازی ظاهر بینی، اصلاح فرم بینی یا مشکلات ساختاری بینی انجام می‌شود.  و عمل جراحی سپتوپلاستی انحراف تیغه‌ی بینی را اصلاح می‌کند و مشکل تنفسی بیمار را برطرف می‌کند. سپتوپلاستی کاری به زیبایی بینی ندارد.

کوچک کردن شاخک‌های داخل بینی

معمولا همراه با عمل سپتوپلاستی، عمل کوچک کردن شاخک بینی انجام می‌شود. این عمل برای بهبود بیشتر راه هوایی بینیانجام می پذیرد.  برای این کار قسمت کوچکی از بافت‌های شاخکی داخل بینی برداشته می‌شود و یا با داغ کردن آنها، این شاخک‌ها کمی جمع‌تر و کوچک‌تر می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp