بیوپسی و جراحی فک

ممکن است برخی افراد دچار مشکلات استئونکروز فک ، تومورهای دهانی و سایر این موارد گردند. بهترین روشی که برای تشخیص این موارد مورد استفاده قرار می گیرد، بیوپسی می باشد. در این مطلب به بررسی انجام مراحل بیوپسی در کلینیک دکتر هومن هوشنگی جراحی فک و صورت در زعفرانیه می پردازیم.

بیوپسی چیست

بیوپسی یکی از متد تشخیصی پزشکی می باشد. این روش شامل نمونه برداری از بافت مورد نظر میگردد. نمونه بدست آمده از این روش برای بررسی های میکروسکوپیک به لابراتوارهای پاتولوژی فرستاده می شود. این نمونه برداری از تمامی بافتهای بدن میتواند انجام گیرد.

انواع بیوپسی

سیتولوژی، آسپیراسیون، بیوپسی انسیژنال، و بیوپسی اکسیژنال، چهار نوع بیوپسی هستند. بسته به تاریخچه، آناتومی، تشخیص های افتراقی، و عوارض و مشکلات بیماری، در هر شرایط بالینی خاص اندیکاسیو ن ها متفاوت است.

روش های انجام بیوپسی

اصول و رو شهای انجام بیوپسی بافت نرم مطابق با اصول استاندارد جراحی است. بی حسی بلاک ترجیح داده می شود زیرا تزریق در ضایعه ای که نمونه ی بیوپسی قرار است از آن برداشته شود میتواند ساختار آن را به هم ریخته و گاهی اوقات تشخیص را سخت کند. نگه داشتن و ثابت کردن بافت ضروری است تا بتوان بر شهای جراحی دقیقی ایجاد کرد.  هموستاز مهم است تا نیازی به ساکشن پرتوان نباشد.

ساکشن

توصیه می شود برای پرهیز از امکان مکیده شدن نمونه ی بیوپسی به درون ساکشن، از ساکشن کم توان استفاده شود و دور سر ساکشن با یک گاز پیچیده شود.

 برش

ترجیح بر این است که برش با یک تیغ تیز انجام شود تا آسیب کمتری به نمونه و بافت نرم مجاور آن وارد شود. با این روش، لبه ها به خوبی مشخص هستند، و کمترین احتمال تغییر ساختار آناتومیک ضایعه وجود دارد.

 لیزر

هنگامی که نگرانی از هموستاز، قابل توجه باشد، استفاده از لیزر کربن دی اکسید در حالت پرتوان با پرتوی خروجی باریک و متمرکز قابل قبول است؛ با این حال، نکروز یک ناحیه ی باریک دراطراف روی می دهد.

 جابه جا کردن و برچسب زدن

نمونه ی بافتی باید با دقت جابه جا شود تا از ایجاد ترومای مکانیکی که می تواند نمونه را غیر قابل تشخیص کند، پرهیز شود. برای کمک به این مسئله می توان از بخیه های کشنده استفاده کرد. در صورت وجود شک به بدخیمی، علامت گذاری با بخیه مشخص کردن هر لبه ی جراحی باید برای کمک به مشخص کردن موقعیت و جهت نمونه به کار رود، و در صورتیکه پاتولوژی بدخیمی یک لبه مثبت شود، میتوان برداشت بیشتر بافت را به خوبی هدایت کرد. برای نگهداری مناسب نمونه نیاز است تا بافت در فرمالین ۱۰ % با حجم ۲۰ برابر نمونه قرار گیرد.

بستن زخم

 برای درمان زخم نیاز است تا یا آن  را به صورت اولیه بست در صورت امکان یا در مواردی که بیوپسی از لثه یا کام انجام شده و ترمیم ثانویه ضروری است، پانسمان پرودنتال قرار داد.

ثبت اطلاعات

برگه ی اطلاعات بیوپسی باید به دقت پر شود، از جمله تاریخچه ی مربوطه و یافته های بالینی.علامت های لبه ها باید ذکر شود، در صورت نیاز از ترسیم استفاده میشود، و در صورت صلاحدید رادیوگرافیها یا تصاویر بالینی هم ضمیمه  می شوند. این مسئولیت دندانپزشک است تا ماهیت و پیامدهای تشخیص را متوجه شود. در صورتیکه تشخیص هیستوپاتولوژی با تشخیص بالینی سازگار نباشد، باید قبل از مداخله ی جراحی بیشتر، این مسئله حل شود. صحبت و مشورت بیشتر با پاتولوژیست، تهیه ی نمونه ی بیوپسی اضافه، یا گرفتن نظرات یک پاتولوژیست فک و صورت دیگر ممکن است نیاز باشد.

اگر سوال دیگری در رابطه با متخصص جراح فک و صورت از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp