انواع منتوپلاستی

Types of mentoplasty

یکی از مهمترین قسمت های صورت، چانه است که اگر عیبی داشته باشد می تواند ناهماهنگی زیادی میان اعضای صورت ایجاد کند. همچنین این عضو تأثیر زیادی در زیبایی چهره ی فرد دارد . چانه های کوچک باعث می شوند تناسب صورت فرد بهم ریخته و بینی بزرگتر به نظر برسد بنابراین باعث کم شدن زیبایی چهره می شود. همچنین افرادی که چانه های باریک و رو به جلو دارند نیز صورتشان فرو رفته تر به نظر می رسد و فرم بینی آنها ریزتر از حد معمول دیده می شود. جراحی منتوپلاستی روشی برای زیباتر کردن چانه است. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع منتوپلاستی صحبت کنیم پس با ما در سایت دکتر هوشنگی همراه باشید.

انواع منتوپلاستی

منتوپلاستی چیست؟

منتوپلاستی یک عمل زیبایی است که برای زیباتر کردن فرم چانه انجام می شود. نام دیگر این روش ژینوپلاستی است. جراحی منتوپلاستی انواع مختلفی دارد که در ادامه درباره آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد. این جراحی شامل تزریق چربی و ژل و یا پروتز به چانه و برجسته کردن آن است.

انواع منتوپلاستی چیست؟

انواع جراحی منتوپلاستی به سه دسته تقسیم می شود:

تزریق کردن ژل به چانه

این عمل زیبایی مانند تزریق کردن ژل به گونه یا لب می باشد. این روش بیشتر به افرادی توصیه می شود که مشکل زیادی در چانه ی آن ها وجود ندارد و تنها با تزریق مقدار کمی ژل مشکل آن ها برطرف می شود.

بزرگ کردن چانه

بزرگ کردن چانه عملی است که با استفاده از آن چانه های خیلی کوچک را می توان بزرگ کرد و چانه هایی که حالت عقب رفته دارند را به سمت جلو کشید.

انواع منتوپلاستی

کوچک کردن چانه

کوچک کردن چانه عملی است که با استفاده از آن چانه هایی که خیلی بزرگ هستند را می توان کوچک تر کرد و یا چانه هایی که به سمت جلو کشیده شده اند را می توان به سمت عقب برگرداند.

طبق آمار گرفته شده، نشان می‌دهد که روش بزرگ کردن چانه بیشتر از کوچک کردن چانه طرفدار دارد،بنابراین تعداد افراد با  چانه های کوچک خیلی بیشتر از افراد با چانه ی بزرگ است .

روش بزرگ کردن چانه

عمل بزرگ کردن چانه یک نوع جراحی پلاستیک است که برای زیباتر کردن و تغییر شکل چانه انجام می شود و می تواند فرم چانه را بسیار زیبا کرده و با بقیه ی اجزای صورت هماهنگ کند. این جراحی همیشه به صورت سرپایی انجام می شود و هزینه ی آن زیاد نبوده و دوره ی ترمیم کوتاهی نیز دارد. متخصصان عمل بزرگ کردن چانه را با استفاده از پروتز و یا با استفاده از ژینوپلاستی اسلایدینگ انجام می دهند.

انواع منتوپلاستیپروتز کردن چانه

در روش پروتز چانه جراح برای قرار دادن پروتز داخل چانه باید برشی را ایجاد کند که این برش یا از داخل دهان انجام می شود یا از زیر چانه. در هر کدام از این دو روش جراح چند بافت را برش می دهد اما باید کاملا مواظب باشد که عصب های اصلی چانه دچار هیچ آسیبی نشوند. متخصص داخل بافت های همبندی که درون چانه قرار دارند یک فضای خالی برای قرار دادن پروتز ایجاد می کند و آن را با محلولی خاص شستشو می دهد سپس پروتز را داخل فضای خالی قرار می دهد و بعد از آن زخم را بخیه می زند. این کار نهایتا یک ساعت طول می‌کشد.

انواع منتوپلاستی

روش ژینوپلاستی اسلایدینگ

افرادی که چانه آن ها بیش از حد معمول کوچک است و با تزریق پروتز به چانه آنها مشکل رفع نمی شود باید از روش ژینوپلاستی اسلایدینگ کمک بگیرند در این روش متخصص قسمتی از چانه را با یک اره مخصوص برش می دهد و آن را جدا می کند. سپس آن را به سمت جلو می کشد و با پیچ و صفحاتی مخصوص آن را محکم می کند. زمانی که قسمت برش داده کامل فیکس شد سر بیمار را بانداژ فشاری می بندد. این عمل نسبت به پروتز زمان بیشتری نیاز دارد و می توان گفت حدودا یک ساعت و نیم زمان می برد تا این کار انجام شود.

چه افرادی می توانند از عمل بزرگ کردن چانه استفاده کنند؟

زمانی که سن انسان بالاتر می رود و خاصیت ارتجاعی پوست کم کم از بین می‌رود، این امر باعث می شود که چانه به سمت عقب کشیده شود. بنابراین بزرگ کردن چانه در افراد مسن برای بهتر کردن آثار پیری روی چانه و گردن استفاده می شود. همچنین ممکن است بعضی از افراد که دندان از دست رفته دارند و از دندان مصنوعی استفاده می کنند هم دچار عقب رفتن چانه شوند. عمل بزرگ کردن چانه برای این افراد مناسب است. همچنین برای کسانی که قبلا عمل بینی یا فک انجام داده اند و در سن بالا توازن صورت آنها بهم ریخته است نیز مناسب است.

به طور کلی می توان گفت چانه ی عقب رفته به چانه ایی می گویند که کوچک است و به سمت عقب پسروی داشته است، این نوع چانه ها برجستگی خیلی کمی دارند و باعث می شوند فرم صورت فرد زیبایی خود را از دست بدهد. همچنین در افرادی با چانه های عقب رفته، لب ها جلوتر به نظر می رسند که این امر هم موجب بهم ریختن توازن صورت و کمتر شدن زیبایی آن می شود.

روش جراحی کوچک کردن چانه

عمل کوچک کردن چانه یا عقب بردن آن را می توان به دو روش زیر انجام داد:

کوچک کردن مستقیم چانه

در این روش متخصص برشی را در زیر چانه یا داخل دهان ایجاد می کند و استخوانی که اضافه است را با ابزار مخصوصی به نام “بر” ( دریل جراحی) بیرون می آورد.

 ژینوپلاستی اسلایدینگ

این روش  مانند همان روش ژینوپلاستی برای بزرگ کردن چانه می باشد و تنها فرق آن ها در این است که استخوانی که بریده می شود به سمت عقب کشیده می شود در حالیکه در روش ژینوپلاستی بزرگ کردن چانه، این استخوان به سمت جلو کشیده می شود.

جراحی منتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که بر اثر یک حادثه یا تصادف فرم چانه شان تغییر کرده باشد.

افرادی که نسبت به فرم چانه خود در صورت راضی نیستند.

افرادی که چانه آن ها در صورت با بقیه اجزا هماهنگ نیست.

جراحی منتوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که اضافه وزن شدیدی دارند.

افرادی که از دخانیات و سیگار بسیار استفاده می کنند.

افرادی که مشکلاتی از جمله دیابت یا فشار خون بالا دارند.

مراقبت های بعد از جراحی منتوپلاستی

  • تا دو هفته بعد از عمل، سر خود را به سمت بالا نگه دارید و آن را خم نکنید.
  • دو هفته پس از انجام جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.
  • چنانچه احساس درد شدیدی دارید با پزشک خود تماس گرفته و از مسکن های تجویز شده استفاده کنید.
  • تا حداقل سه هفته از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.
  •  تا دو روز بعد از انجام جراحی از غذاهای مایع مانند سوپ مقوی استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف کاربران وب سایت


راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp