آماده سازی بیمار جهت انواع جراحی فک

وقتی که شما کلمه جراحی فک و صورت را می شنوید، شاید اتاق عمل و تمامی صحنه های ترسناکی که در فیلم ها مشاهده می کنید را تصور کنید. ولی دکتر هومن هوشنگی جراح فک و صورت در زعفرانیه می گویند فقط درصد بسیار کمی از جراحی های فک و صورت نیاز به جراحی در اتاق عمل دارند. در یک سلسله مطلب انواع مشکلاتی که نیاز به جراحی فک و صورت داشتند را بیان نمودیم. و دیدیم که اکثر آنها بصورت سرپایی و در مطب انجام می پذیرند. قبل از انجام عمل یک سری نکات وجود دارد که باید رعایت گردد. با هم به مرور این نکات می پردازیم.

نکات بهداشتی

جلوگیری از انتقال آسیب

جراح باید از وارد آوردن آسیب یا انتقال عفونت به خود یا بیمار جلوگیری کند. مطابق با نظریه سازمان بهداشت جهانی باید تمام بیماران را مبتلا به بیماری های خونی قابل انتقال فرض کرد. برای جلوگیری از انتقال،باید از دستکش جراحی،ماسک و عینکهای مخصوص محافظ که اطراف چشم را میپوشاند استفاده کرد.

استفاده از روپوش مناسب

علاوه برآن اغلب مؤلفین پیشنهاد می کنند که اعضاء تیم جراحی از روپوشهای آستین بلندی استفاده کنند که در صورت آلودگی، لکه ها بر روی آن قابل رؤیت باشند.

استفاده از کلاه

اگر جراح موهای بلندی دارد، نگه داشتن موی سر در جای خود به وسیله گیره یا کلاه جراحی ضروری است. در
روش آسپتیک نباید موهایش بر روی صورت و دهان بیمار بریزد.

پوشاندن بیمار

قبل از جراحی پوشاندن بیمار به صورت جزئی با پارچه الزامی است. پارچه های استریل را باید برای کاهش خطر آلودگی روی قفسه سینه بیمار قرار داد. پوشاندن سر با کلاه یا حوله توصیه می شود.

دهانشویه

قبل از کشیدن دندان، بیمار می تواند دهانش را با مقادیر متنابهی محلول آنتی سپتیک دهانی مانند کلر هگزیدین بشوید. این عمل آلودگی باکتریایی کلی دهان را کاهش داده و به کاهش احتمال عفونت پس از عمل کمک می کند.

قرار دادن گاز در قسمت خلفی دهان

برای جلوگیری از افتادن دندانها به داخل دهان و بلع یا آسپیره شدن آنها به داخل ریه، بسیاری از جراحان ترجیح می دهند که گازی با ابعاد ۴* ۴ را به طور آزاد درقسمت خلفی دهان قرار دهند. این سد دهانی به صورتی است که اگر دندانی از فورسپس لیز خورد یا در زیر فشار فورسپس خرد شد، به جای اینکه بلعیده شود یا آسپیره گردد، به گاز گیر می کند. گاز را باید به قدری عقب برد تا باعث تهوع بیمار نشود.

 

اگر سوال دیگری در رابطه با متخصص جراح فک و صورت از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp