پست و کور

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان ودندان، معمولا پوسیدگی دندان را تجربه خواهید نمود. اگر در مراحل اولیه پوسیدگی دندانها اقدام به درمان آن ننمایید، پوسیدگی دندان به لایه های داخلی دندان همچون پالپ دندان نفوذ می کند. در این حالت برای درمان و حفظ دندان باید لایه داخلی پالپ دندان را از بین برد. همین مسئله باعث می شود که بخش زیادی از بافت دندان جدا شده و دندان شکننده گردد. برای جلوگیری از شکستگی دندان از درمانهای تکمیلی همچون پست و کور در کلینیک دکتر هومن هوشنگی جراح فک و صورت در زعفرانیه استفاده می گردد.

پست چیست

پست وسیله ای است پیش ساخته یا ساختنی که داخل ریشه دندان عصب کشی شده قرار می گیرد. بنابراین هر وسیله ای که جایی غیر از کانال دندان قرار گیرد به عنوان پست تلقی نمی‌شود.

هدف از استفاده پوست و کور

مهمترین اهدافی  که برای انجام درمان تکمیلی پست و کور ارائه شده اند عبارتند از:

  • حمایت و پشتیبانی دندان
  • جایگزینی بافت های از دست رفته یا به عبارت دیگر تامین قسمت تاجی دندان
  • ایجاد گیر برای کور

رابطه پست و استحکام دندان

سوالی که همیشه راجع به هدف وظیفه پست مطرح است، این است که آیا واقعا پست دندان را محکم تر می کند. برای پاسخ به این سوال بایستی نیروهای وارده به دندان را بررسی نمود. در دندان پس از عصب کشی بدون پست با وارد آمدن نیرو به دندان معمولاً نقطه اتکا در محل اتصال مینا به سیمان نزدیک کرست استخوان می باشد.

در حالی که در دندانی که پست دارد نقطه اتکا دندان تحت اعمال نیرو در نقطه روی ریشه دندان است. بنابر این پست و کور در مقابل نیروهای مایل به افقی کمک می‌کند تا نیروها بهتر توزیع شوند و به عنوان کمک کننده عمل کنند. ولی در مقابل نیروهای عمودی بیشتر نقش گوه ای یا تخریبی دارند. البته می‌توان با اندیشیدن تدابیر این تخریب را نیز کاهش داد .

تدابیر جلوگیری از تخریب

  • با کوتاه بودن طول روکش و بلند بودن طول پست می توان مقاومت خوبی به دندان در مقابل نیروهای جابجا کننده داد.
  • با داشتن نقطه استاپ به در نظر گرفتن عامل جلوگیری از چرخش می توان مقاومت مناسبی در برابر نیروهای افقی داشت.

نکات مهم درباره جلوگیری از اثر تخریبی

همچنین برای جلوگیری از اثر تخریبی مسئله باید دو نکته را در نظر داشت

  • باید از تماس‌های مکرر اکلوزالی به خصوص اگر تماس زودرس در حرکت پیش گیرایی وجود داشته باشد، جلوگیری می شود تا از شکستن سیل سیمان ممانعت به عمل آید.
  • نکته دیگر برای جلوگیری از اثر تخریبی پست این است که با استفاده از فرول وبا دربرگرفتن دیواره‌های دندان جلوی اثر تخریبی گرفته می شود.
  • ولی با تمام این کارها و تدابیر مقاومت و استحکام دندان در برابر نیروی وارده تقویت نمی شود. بلکه باعث حمایت آن می‌شود. که البته مربوط به کور آن می باشد. ولی پست به تنهایی وظیفه گیر دارد و البته کمی مقاومت به نیروهای طرفی را افزایش می‌دهد.

اگر سوال دیگری در رابطه با ایمپلنتولوژیست از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp