راههای مختلف برای حفظ دندان های عصب کشی

در مطلب لزوم نگهداری دندانها بعد از عصب کشی به بررسی راههای مختلف برای حفظ دندان های عصب کشی شده پرداختیم . یکی از مواردی که مطرح گردید روش های ارتودنسی و جراحی برای افزایش طول تاج دندان بود. در این مطلب به بررسی روش جراحی با چاقو در کلینیک دکتر هومن هوشنگی جراح فک و صورت در زعفرانیه و ایمپلنتولوژیست می پردازیم.

روش جراحی با چاقو

در این روش یعنی با جراحی لثه به خاطر اپیکالی کردن لثه به دلیل زیبایی مجبوریم مقداری از استخوان دندان‌های مجاور را نیز برداریم. که این خود گاهی باعث افزایش نسبت طول تاج به ریشه در دندانهای مجاور نیز می‌شود. همچنین در این روش به علت افزایش طول تاج و کاهش طول ریشه خاصیت اهرمی روی ریشه در زمان عملکرد افزایش می یابد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که ایجاد محلی بر روی دندان برای قرار دادن بول معکوس از طریق جراحی افزایش طول تاج به جای قوی تر کردن دندان ترمیم شده موجب تضعیف آن می شود. بول معکوس  یکی از متد تراش و آماده سازی دندان جهت درمان پست و کور می باشد. ایجاد چنین منطقه‌ای برای محل بول معکوس  توسط ارتودنسی باعث کاهش طول ریشه بدون افزایش کلینیکی طول می شود و در زمان محل مناسب برای بول معکوس را پدید می آورند.

افزایش طول تاج

البته باید قبل شروع بر افزایش طول تاج آناتومیک میزان به منظور داشتن فضای مناسب برای  پوشش فلزی محافظ استخوانی را بعد از عمل محاسبه کنیم. اگر نسبت طول تاج به ریشه مناسب بود که می‌توانیم این کار را انجام دهیم. در غیر اینصورت طرح درمان جایگزین دندان و ایمپلنت می باشد

البته هر یک از موارد گفته شده مورد خاص خود را دارد.  با تمام مزایای مکانیکی گفته شده برای روش ارتودنسی محدودیت های خاصی برای این روش داریم به طور متوسط ارتودنسی حدود یک و نیم تا دو ماه طول میکشد تا دندان کمی آماده شودو جوش بخورد. از طرفی اکثر دندان هایی که به این درمان نیازمندند، تخریب شدگی وسیعی دارند.

سایر متد

بنابراین دندان عصب کشی شده باید در این مدت زمان بدون سیل کرونالی مناسب و خوب باقی بماند. و حتی اگر دو دیواره باکال و لینگوال یا پالانال دندان وجود نداشته باشد، نمی‌توان روی آن به براکت متصل نمود. بنابراین داخل کانال خالی می شود، پست موقت جایگذاری می شود. بعد از سیمنتیشن آن را خم نموده وعنوان قلاب برای جوانه و محل جوش خوردگی دندان از آن استفاده می شود.

البته در مواردی که برای ارتودنسی احتیاج به پست نباشد. می توان قبل از اتمام درمان عصب کشی براکت بسته  و دندان را آماده نمود و سپس عصب کشی کرده و کار پروتز را انجام دهیم.

در روشی دیگر پست ریختگی دائم همراه با یک زائده در قسمت لبیال دندان تهیه شده. سپس پست را سیمان کرده و روکش موقت تهیه می شود.  این روکش بر روی دندان قرار داده می‌شود و به دندان نیرو وارد می شود.

تشخیص طرح درمان

تشخیص و طرح درمان بر اساس عوامل زیر می باشد

معاینات کلینیکی

 در معاینات کلینیکی دندان یا دندان هایی که درمان ریشه شده اند مسائل زیر اهمیت دارد:

 • تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی
 • علائم و نشانه ها

بررسی دندان

 موارد زیر برای دندان مورد نظر عصب کشی شده قبل از ترمیم و بازسازی باید مورد ارزیابی قرار گیرد

 • میزان بافت باقی مانده
 • محل و موقعیت دندان در قوس فکی
 • طول ریشه و فرم کانال ها
 • ارتباط لبه سالم بافت دندان با استخوان
 • عدم وجود حساسیت به فشار
 • عدم خروج چرک
 • عدم وجود حساسیت
 • عدم وجود آماس
 • ملاحظات پروتزی
 • ملاحظات پریودنتال و سلامت لثه اطراف دندان

اگر سوال دیگری در رابطه با ایمپلنتولوژیست از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp