آماده سازی بیمار جهت انواع جراحی فک

در مطلب آماده سازی بیمار جهت انواع جراحی فک به بررسی یک سری موارد بسیار مهم قبل از عمل پرداختیم. از جمله این موارد که توضیح داده شد تصور اشتباه مردم از جراحی فک، نکات بهداشتی جهت قبل از عمل مانند استفاده از کلاه و روپوش توسط جراح و دهانشویه های مناسب توسط بیمار بود.  در این مطلب به  اهمیت تنظیم وضعیت صندلی به هنگام خارج کردن دندان توسط جراح فک و صورت می پردازیم.

وضعیت صندلی به هنگام خارج کردن دندان با فورسپس

برای کشیدن موفق دندان باید وضعیت بیمار و صندلی و جراح مناسب باشد. بهترین وضعیت آن است که درآن هم بیمار و هم جراح راحت باشند. و به جراح اجازه دهد تا بیشترین کنترل را بر نیروی وارد کرده داشته باشد. در وضعیت صحیح جراح می تواند دستها را نزدیک بدن نگاه دارد. این حالت سبب ثبات و ساپورتی برای جراح شده. و به وی اجازه  می دهدکه با مستقیم نگه داشتن مچ دست بتواند نیرو را به بازو وارد کند .تا نیروی وارد شده قابل کنترل باشد.

وضعیت صندلی برای کشیدن دندانهای خلفی فک بالا

برای کشیدن دندانهای فک بالا، صندلی باید به عقب برده شود،به طوری که سطح اکلوزال فک بالا با سطح افق، زاوی های حدود ۶۰ درجه بسازد. ارتفاع صندلی باید به گونه ای باشد که دهان بیمار در حدود کمی پایینتر از آرنج جراح قرار گیرد. حین عمل در کوادران راست فک بالا سر بیمار باید به طرف عمل کننده بچرخد،  تا امکان دستیابی و دید کافی فراهم شود.

وضعیت صندلی برای کشیدن دندانهای قدامی فک بالا

برای کشیدن دندانهای قسمت های قدامی فک بالا، بیمار باید به طور مستقیم به روبرو نگاه کند. وضعیت در مورد کوادران چپ فک بالا نیز مشابه است. به جز آنکه سر بیمار اندکی به سوی جراح می چرخد.

وضعیت صندلی برای کشیدن دندانهای فک پایین

برای کشیدن دندانهای فک پایین، بیمار باید در وضعیت قائم تری قرار گیرد. به طوری که وقتی دهان او کاملا باز است سطح اکلوزال او موازی سطح زمین باشد. به هنگام استفاده از فورسپس باید از بایت باک برای ثابت نگه داشتن مندیبل استفاده کرد. ساپورت توأم جراح و بایت باک سبب می شود که استرس کمتری به فکین وارد شود. صندلی باید نسبت به فک بالا، پایین تر قرار گیرد و بازوی جراح به سمت پایین بوده و با ساعد زاویه۱۲۰ درجه بسازد.این حالت باعث راحتی بیشتر و ثبات بهتری خواهد شد و کنترل عمل بیشتر خواهد بود.

وضعیت صندلی برای کشیدن دندانهای خلفی فک پایین

برای خارج کردن دندانهای خلفی سمت راست سر بیمار باید کاماً به طرف جراح بچرخد تا دسترسی کافی ایجاد شود و جراح بتواند وضعیت صحیح بازو و دست را حفظ کند. به هنگام کشيدن دندانهای قدامی فک پایین جراح باید کنار بیمار قرار گیرد.

وضعیت صندلی برای کشیدن دندانهای قدامی فک پایین

به هنگام بیرون آوردن دندانهای خلفی در سمت چپ فک پایین، جراح باید در جلوی بیمار بایستد، ولی در این حالت سر بیمار نباید زیاد به طرف جراح بچرخد. بعضی جراحان ترجیح می دهند برای کشیدن دانهای قدامی فک پایین پشت سر بیمار قرار گیرند. در این حالت دست چپ جراح می تواند فک پایین را بهتر ساپورت کند ولی برای این کار لازم است که فورسپس برعکس حالت معمول در دست گرفته شود و جراح ناحیه را با دید معکوس نگاه کند. دست چپ جراح از دور سر بیمار رد شده و فک را ساپورت می کند.

اگر سوال دیگری در رابطه با متخصص جراح فک و صورت از ما دارید کامنت کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

10 درصد تخفیف همه خدمات برای مراجعه کنندگان از طریق وب سایت

راه ارتباطی ما با شما و رزرو نوبت whatsapp